Ny forskning kan kanske förebygga utbredd tarmsjukdom
Allt fler människor i västvärlden drabbas av inflammatorisk tarmsjukdom. Men nu kan forskare ha hittat ett sätt att förebygga sjukdomen redan vid födseln.
Allt fler människor i västvärlden drabbas av inflammatorisk tarmsjukdom. Men nu kan forskare ha hittat ett sätt att förebygga sjukdomen redan vid födseln.
Långvarig diarré, buksmärtor och trötthet. Detta är bara några av symptomen på inflammatorisk tarmsjukdom (IBD), som drabbar allt fler människor.
Men nu kan ny forskning bana väg för att livet blir lite lättare för dem som är särskilt hårt drabbade av IBD.
Forskare från Aalborgs universitet i Danmark har upptäckt att barn som utvecklar IBD före sex års ålder visar tecken på sjukdomen redan vid födseln. Samtidigt uppvisar barn som utvecklar sjukdomen senare i barndomen inga förändringar vid födseln.
Det här är ett otroligt viktigt steg, säger Jonas Julius Rudbæk, doktorand i projektet.
”Det stöder det faktum att det här är en speciell grupp som är särskilt hårt drabbad och där det verkligen skulle vara meningsfullt att utforska möjligheterna till förebyggande åtgärder”, säger Jonas Julius Rudbæk i ett pressmeddelande.
Forskare har sedan flera år känt till att tecken på IBD kan ses i blodprover upp till tio år innan en person får diagnosen.
”Genom att jämföra blodprover från nyfödda som senare utvecklar inflammatoriska sjukdomar med dem som inte gör det kan vi få en bättre förståelse för vad som händer i kroppen innan symtomen uppträder”, säger Jonas Julius Rudbæk.
Med den nya kunskapen hoppas forskarna att de i framtiden ska kunna screena nyfödda och på så sätt förhindra att sjukdomen utvecklas.
Läs också: Antiinflammatorisk kost