Studie: Onani kan lindra klimakteriebesvär
En ny studie visar att onani kan hjälpa kvinnor som upplever klimakteriebesvär. Två särskilt vanliga symptom kan lindras.
En ny studie visar att onani kan hjälpa kvinnor som upplever klimakteriebesvär. Två särskilt vanliga symptom kan lindras.
Värmevallningar, sömnproblem, ledvärk och torra slemhinnor. Detta är bara några av de symptom som kan uppstå under klimakteriet . Och det kan vara svårt att veta hur man lindrar dem.
Nu har forskare hittat en hjälpande hand – bokstavligt talat.
Onani har visat sig vara ett effektivt sätt att lindra symptomen. Detta är slutsatsen i en amerikansk studie från Indiana University, baserad på enkäter från 1 178 kvinnor i åldern 40–65 år.
De tillfrågades om hur de hanterar klimakteriebesvär och om de onanerar.
Nästan en av fem kvinnor upplevde att självbefruktning hjälpte mot humörsvängningar och sömnproblem. Vissa upplevde också mindre vaginal torrhet och mindre smärta under sex.
Läs också: Guidad sömnmeditation: Drömresa till lugna skogen
"Våra resultat tyder på att onani – och särskilt att uppnå orgasm – kan spela en viktig roll för att hantera symptomen", säger Cynthia Graham, en av författarna till studien.
Även om det inte är en lösning för alla, uppmuntrar hon fler läkare att bli bättre på att informera patienter om fördelarna med att tillfredsställa sig själv.
Studien visade också att nästan hälften av kvinnorna skulle vara öppna för att prova onani om deras läkare rekommenderade det.