Studie: Att ta hand om barnbarn är bra för hjärnan
Far- och morföräldrar är en gåva för barn – och enligt en ny studie har särskilt mormödrar nytta av att umgås med sina barnbarn, eftersom det gör dem mer mentalt pigga.
Far- och morföräldrar är en gåva för barn – och enligt en ny studie har särskilt mormödrar nytta av att umgås med sina barnbarn, eftersom det gör dem mer mentalt pigga.
Mysiga stunder, omhändertagande och kvalitetstid. För många barn är tiden med mor- och farföräldrarna en av de bästa sakerna i livet.
Men det är inte bara barnen som gynnas av denna interaktion – mor- och farföräldrarna håller tydligen sin hjärna i trim när de tar hand om de små.
Detta visar en ny studie som publicerats i tidskriften Psychology and Aging.
Läs också: Dessa 8 saker gör åldersforskaren själv för att leva längre
Studien baseras på data från 2 887 mor- och farföräldrar över 50 år (genomsnittsålder 67 år).
De följdes under en period av sex år, under vilken de svarade på frågor om sin hälsa, livsstil och om de hade tagit hand om sina barnbarn, hur ofta och på vilket sätt.
Svaren jämfördes med kognitiva tester som de genomförde tre gånger under perioden.
Läs också: Dessa sjukdomar kan bekämpas med motion
Resultaten visade att mor- och farföräldrar som tog hand om sina barnbarn fick högre poäng på minnes- och språktester än de som inte gjorde det – oavsett hur ofta eller vilken typ av omsorg de gav.
Studien visade också en skillnad mellan könen.
Mormödrar som tog hand om sina barnbarn upplevde också mindre kognitiv försämring över tid jämfört med dem som inte gjorde det.
Forskarna observerade inte samma skyddande effekt hos morfäder som tog hand om barnbarn.
I ett pressmeddelande säger en av forskarna att den viktigaste slutsatsen av studien var att det faktum att man var en omsorgsfull mor- eller farförälder i sig verkade ha större inverkan på kognitionen än hur ofta eller hur man tog hand om barnbarnen ❤️