Överraskande forskning: Sänk tempot och kom i form ändå

Intervaller är bra för att förbättra konditionen och löphastigheten. Och nu visar forskning att du faktiskt kan spara lite på ansträngningen och ändå dra nytta av fördelarna.

Middelaldrende kvinne som løper i skogen

INTERVALLØPING er noe av det beste du kan gjøre for formen. Og ja, det er krevende å løpe fort, men sørg for å ta små pauser innimellom.

© iStock

Ett av de snabbaste och mest effektiva sätten att komma i form är intervallöpning. Och om du tycker att det låter fruktansvärt svårt har vi goda nyheter.

Forskare från Köpenhamns universitet har upptäckt att du inte behöver maxa för att dra nytta av intervaller.

I en studie tränades 19 löpare med 10-20-30-metoden, vilket innebär att de springer långsamt i 30 sekunder, måttligt i 20 sekunder och spurtar i 10 sekunder.

Hälften av löparna skulle prestera 80 procent under de sista 10 sekunderna, medan den andra hälften skulle prestera 100 procent. Efter sex veckor kunde forskarna konstatera att bägge grupperna hade förbättrat sin kondition med sju procent.

Prova I FORMs intervallträning med ljudguide 🎧

Om du vill prova 10-20-30-metoden själv har vi ljudfilen för löpning som guidar dig hela vägen. Du hittar den och massor av andra roliga intervallpass här:

INTERVALLÖPNING - PROVA 12 PASS MED LJUDGUIDE

Den "långsamma" gruppen hade kortat 42 sekunder av sin löptid på 5 km och den snabba gruppen 24 sekunder jämfört med före försöket.

Vid första anblicken ser det ut som om det faktiskt är bättre att hålla igen lite. Men forskarna undersökte också hur musklerna reagerade på de två belastningarna.

Här hade maxgruppen bildat fler mitokondrier, som är små kraftverk i cellerna.

Läs också: Vi hatade att springa: Hur Julie och Louise ändå genomförde ett halvmaraton

"De är viktiga för musklernas uthållighet och förmåga att utföra långvarigt arbete. Så om du planerar att springa ett maraton eller halvmaraton måste du spurta 100 procent för att få full nytta av dem", säger Jens Bangsbo från Department of Nutrition, Exercise and Sports vid Köpenhamns universitet i ett pressmeddelande.

Läs också: Stor guide till löpning – hitta glädjen i att springa och kom i toppform