Tortilla med torsk och tropisk salsa med mango och ananas

30 minuter
532 kcal

Förvandla din middagstallrik till en färgexplosion med den här goda fiskrätten. Då får du både fisk och en vacker middag - och så har vi givit den en tropisk touch med mango och ananas.

Tortilla med torsk och tropisk salsa med mango och ananas

FÄRG OCH FISK — Bättre middag går inte att få!

© wichmann+bendtsen

Tortilla med torsk och tropisk salsa med mango och ananas

Undvik att skärmen släcks

Ingredienser

2 personer

Fisk:

  • 250 g vit fisk, t ex torsk
  • 1 msk extra virgin olivolja
  • ½ tsk vitlökspulver
  • ¼ tsk chilipulver
  • Havssalt
  • Svartpeppar, nymalen

Salsa:

  • ½ mango
  • 1 skiva ananas, 1 cm
  • ½ gul paprika
  • 8 gula körsbärstomater
  • ½ rödlök, liten
  • 1 chili
  • ½ lime, saften
  • 1 tsk extra virgin olivolja
  • 1 näve färsk koriander
  • Havssalt
  • Svartpeppar, nymalen

Tillbehör:

  • 100 g vitkål
  • 1 näve färsk koriander
  • 4 fullkornstortillabröd
  • 2 msk creme fraiche

Så gör du

  • Värm ugnen till 175 grader.
  • Skär fisken i önskade storlekar. Rör ihop olja med kryddor, och vänd fiskbitarna i blandningen. Fördela i en ugnsfast form och baka i 15 min.
  • Skär frukt och grönt till salsan fint. Häll i en skål tillsammans med lime, olja och koriander. Rör ihop allting och smaka av med salt och peppar.
  • Skär vitkål och koriander fint. Värm tortillabröden i stekpannan och servera med kål, bakad fisk, tropisk salsa, creme fraiche och koriander.

TIPS! Bara för att den är lite blek finns det ingen anledning att låta vitkålen ligga och samla damm. Den tankar dig full av kostfibrer, C-vitamin och hjärtvänligt kalium – och så innehåller vitkålen i stort sett inga kalorier.