Fet fisk håller hjärnan skärpt

Fet fisk hjälper till att hålla din hjärnas tankeförmåga skärpt och din talförmåga god samt att förebygga utvecklingen av alzheimer, säger forskare.

D-vitamin håller din hjärna skarp

Många av oss lider av brist på D-vitamin under vinterhalvåret och enligt forskningen finns det nu ytterligare skäl till att fylla på. Den tyder nämligen på att din risk att drabbas av demens blir större om du saknar D-vitamin.

Generellt menar experterna att två tredjedelar av orsakerna till sjukdomen beror på livsstilsfaktorer som rökning och övervikt, såväl som våra gener, men den sista tredjedelen är de ännu osäkra på och de har därför gått igenom 4 000 studier på området. Här ser man ett klart samband mellan brist på D-vitamin och demens, så du kan med fördel se till att få i dig mycket fet fisk. De är klart den bästa naturliga källan till D-vitamin under vinterhalvåret, när solen inte räcker till.

Mager fisk bäst vid en viktminskning

Fet fisk är den enkla vägen till massor av omega-3-fettsyror. Men är du försiktig med kalorierna är det bättre att täcka det mesta av omega-3-behovet genom mager fisk och eventuellt skaldjur. Ät dem varje dag, till exempel till lunch, och komplettera med ett huvudmål ibland där du väljer en fetare variant. Då har du täckt behovet väl.

7 magra och 7 feta omega-3-fiskar

Du behöver inte nödvändigtvis ta av de fetaste fiskarna för att få rikligt med omega-3-fettsyror. Flera av de magra varianterna innehåller faktiskt en hel del av de sunda fettsyrorna. Och kaloriinnehållet är samtidigt under hälften jämfört med fet fisk bra att ha i bakhuvudet om du kämpar med vikten.

Innehåll av omega-3-fettsyror per 100 gram:

DE MAGRA:

  • Havskatt: 700 mg
  • Rödspätta: 560 mg
  • Flundra: 491 mg
  • Torsk: 250 mg
  • Hälleflundra: 917 mg
  • Horngädda: 920 mg
  • Sjötunga: 346 mg

DE FETA:

  • Makrill: 5 890 mg
  • Sill: 5 400 mg
  • Stenbit: 5 180 mg
  • Lax: 3 010 mg
  • Rökt sill: 2 659 mg
  • Liten hälleflundra: 2 400 mg
  • Regnbågsforell: 1 762 mg

Så mycket fisk ska du äta dagligen för att täcka ditt behov av D-vitamin

  • 25 g lax
  • 58 g sill
  • 93 g makrill