Hur långt upp ska armarna i en kettlebellsving?
Jag ser att en del slungar upp armarna högt över huvudet medan andra stannar i ögonhöjd. Vad är rätt?
Jag ser att en del slungar upp armarna högt över huvudet medan andra stannar i ögonhöjd. Vad är rätt?
Egentligen är båda rätt. Det är två olika sätt att svinga. Den ena typen av sving, där du stannar i ögonhöjd, heter Russian swing, och den andra, där du lyfter din kettlebell över huvudet på raka armar, heter lustigt nog American swing.
Om du är nybörjare är det bäst att välja Russian swing, där du lyfter din kettlebell till ögonhöjd, eftersom den andra varianten kan belasta axelleden.
Många av oss har lite för dålig flexibilitet i axelleden eftersom vi sitter ner mycket och är så kallat inåtroterande i våra vardagsrörelser – till exempel när vi sitter framåtböjda med huvudet framför datorn. Det begränsar flexibiliteten i axelleden.
Du kan faktiskt testa hur bra axelflexibilitet du har och därmed vilken typ av kettlebell-sving som passar bäst för dig. Läs hur här under.
LÄS OCKSÅ:Kettlebell – så här tränar du effektivt hela kroppen