Healingmassage - Lockar fram dolda känslor

Filosofin är att kroppen stänger inne känslor och minnen som kommer upp till ytan när spänningarna i kroppen löses upp.

Idén/filosofin bakom:

Healingmassage tar sin utgångspunkt i asiaternas filosofi om energibanor. Massagen låter mottagaren på ett mjukt sätt få kontakt med känslor som undertrycks i en stressad vardag.

Hur går det till?

Du ligger i regel avklädd (med trosor). Du får ha något över dig, ofta en filt, så att du känner dig varm och trygg. Terapeuten masserar och stryker med handflatan och växlar mellan att trycka på djupet och nästan bara nudda.

Framför allt bra för:

Personer som behöver ro i kropp och tankar. Och de som inte känner sig väl till mods med sina kroppar. Det kan vara kvinnor som tycker att de är lite överviktiga eller män som har komplex för tunna ben eller smala axlar. Behandlingsmetoden är bra för stressade personer. Även för dem som precis har tagit sig igenom en svår period med personlig kris eller byte av jobb. Kanske särskilt bra för singlar som sällan får beröring. Man trivs inte med sig själv om man inte någon gång emellanåt får beröring.

Mindre bra för:

Psykiskt sjuka. Inte heller för människor som verkligen har svårt för att man rör vid dem.

Effekt:

  • Får upp känslorna till ytan
  • Avstressande