“Vi ska ha mexikansk afton”. Den meningen gör både stora och små glada, och den här veckan kan du bli populär hela fem gånger. Vi har nämligen hämtat inspiration till veckans meny i det populära latinamerika.
Hola, chicas! På med sombreron, för det är starka saker på menyn den här veckan när vi tar en tur till Mexiko. Du kan känna värmen breda ut sig i kroppen redan på måndag där vi bjuder på kryddig kyckling i en smarrig salladsbowl med bönor, majs och guacamole. Dagen efter blir lika het. Här serverar vi en enkel vegetarisk soppa – fullproppad med vitlök, jalapeno, chiliflakes och spiskummin.
På onsdag kan du öva dig på din spanska, när du ska laga Huevos Rancheros – en klassisk mexikansk frukosträtt med ägg i en kryddig tomat-bönsås. Rätten är nämligen superenkel och både mättar och värmer, men är ni extra hungriga, ökar du bara antalet ägg. På torsdag blir det ännu mer klassiskt med chili con carne och då serverar vi hemmagjorda chips av fullkornstortilla till.
Vi rundar av veckan på ett milt sätt med avokado och grillad lax i mjuka tacos.
Till helgen flyger vi hem till Europa och höjer julstämningen med den populära italienska julkakan, panforte, som är full av nyttiga saker!
Veckans tips
Mexikansk på minivis
Kalorierna blir lätt många när det är mexikanskt på menyn, men som med all annan matlagning styr du ju själv vilka råvaror du väljer.
Skippa t ex riset och öka mängden grönsaker och mättande bönor. Använd salsa iställer för creme fraiche och berg av smält ost, och välj fullkornstortilla framför friterade tacoskal.
I FORMs meny ger dig inspiration till vardagsmaten
Varje vecka serverar vi 5 nyttiga middagsrecept, som är utvalda efter principerna här nedanför. Du får också en bonusrätt till helgen.