OnlineträningVeckomenynReceptMät din runda
Sök
Min sida
Logga in
    OnlineträningVeckomenynReceptMät din runda
Stäng
Logga in
Till startsidan
    • MÄT DIN RUNDA
    • Rita din runda
    • Mina rundor
    • TRÄNING
    • Alla träningsprogram
    • Onlineträning
    • Fit på et kick-program
    • Övningar
    • Styrketräning
    • Yoga
    • Skador
    • Träningskläder och -utrustning
    • Coopertest - mät din kondition
    • Löpning
    • Gång
    • Löpprogram
    • Springa 5 km
    • Springa en mil
    • Halvmarathon
    • Marathon
    • Intervallträning
    • RECEPT
    • Menyer
    • Middag
    • Lunch
    • Frukost
    • Bröd
    • Sallad
    • Kakor
    • Pannkakor
    • Dessert
    • Nyttiga snacks
    • Smoothie
    • Juice-recept
    • Vegetarisk mat
    • Räkna om gram till dl
    • HÄLSOSAM KOST
    • Kostråd
    • Träningskost
    • Nyttiga råvaror
    • VIKT
    • Viktminskningskur
    • Kostplan
    • Tips för att gå ner i vikt
    • Platt mage
    • Kaloriförbränning
    • BMI-räknare
    • Kaloriräknare
    • Räkna ut din förbränning
    • HÄLSA
    • Förebyggande
    • Hjärta
    • Cancer
    • Stress
    • Sömn
    • Sund mage
    • Psykologi
    • Sex
    • Graviditet
    • Meditation
    • Skönhet och vård
  • Prenumeration
  • Bonusshop
  • Om I FORM
  • Tjuvtitta i magasinet
  • Kundtjänst
  • Annonsering
  • Min information
  • Mina sparade artiklar
  • Logga ut
Nyttiga recept
Menyer
Veckomenyn

Veckomenyn

Mexi-bowl
Vecka 27

Galen i tomat

Du kan köpa dem året runt, men det är just nu på högsommaren, när de har fått massor av sol som tomater smakar allra bäst.

Ät dem som ett nyttigt snack eller häll dem i soppor, sallader, pesto, salsa och sås. Du kan äta dem både bakade, syltade, grillade, torkade och råa.

En tomatsallad är alltid gott, och här får du två av dem. Först tillsammans med panerad torsk och en tartarsås och senare till en skinkpizza med broccolibotten.
Gillar du mexikansk mat får du både tomater och tomatsalsa i en god bowl tillsammans med kryddig kyckling, majs och guacamole. En god tomatsoppa får du också – den är god både varm och kall, om vädret skulle visa sig från sin bästa sida. Vi rekommenderar att servera den med spröda brödkrutonger och toppa med finhackad gurka, rödlök och röd paprika. På fredag kan dina tonåringar (om du har några sådana hemma) laga maten. Då är det dags för vår nyttigare version av den populära Tik Tok-rätten med pasta, fetaost och bakade tomater. Har du inga tonåringar kan du ändå se fram emot en rätt som går snabbt att laga, och som inte kräver några gedigna köksskills.

En tomat-glass till helgen stannade i tankestadiet, och det kanske var tur. Istället kan du och familjen njuta av en god, mjuk vaniljglass med hela hallon – en så kallad semifreddo, som är italienska och betyder ‘halvfrusen’. Vi hoppas att du får mycket glädje av recepten.

Smaklig måltid!

Måndag
Tallrik med panerad fisk
Middag

Panerad torsk med tartarsås och tomatsallad

Torsk och tartarsås är ett klassiskt radarpar som här får sällskap av en fräsch tomatsallad.

383 kcal
30 minuter
Tisdag
Mexikansk bowl
Middag

Mexikansk bowl

Är du också galen i det mexikanska köket? Då kommer den här mexikanska bowlen med kryddig kyckling, tomatsalsa och guacamole få dig att drömma om varmare breddgrader.

467 kcal
30 minuter
Onsdag
Skål med tomatsoppa och rågbröd
Middag

Tomatsoppa med bakad paprika

Tomater innehåller massor av nyttiga saker och smakar fantastiskt både färska och tillagade. Här får du ett av våra favoritrecept – en smarrig tomatsoppa med bakad paprika.

299 kcal
30 minuter
Torsdag
Skinkpizza och sallad
Middag

Hemgjord pizza utan mjöl

Pizza är en säker hit hos hela familjen och den blir bara bättre när den är hemgjord och serveras med extra godsaker på sidan. Här får du receptet på I FORMs hemgjorda skinkpizza helt utan mjöl. Serverad med en färsk sallad.

606 kcal
30 minuter
Fredag
Fetaostpasta
Middag

TikTok-pasta med bakad fetaost, spenat och tomat

Genial rätt känd från TikTok. Enkel att laga, smakar otroligt och är dessutom vacker. Här får du den i en lite nyttigare version. Smaken är lika god!

453 kcal
30 minuter
Gott till helgen
Glass med hallon
Dessert

Semifreddo med hallon och harsyra

Njut av sommarens bär i en läcker italiensk glassdessert med hallon och harsyra - det är smaken av sommar.

336 kcal
5 timmar
Kirsikkatomaatteja

Ugens tip

Inte i kylen Förvara dina tomater på köksbordet istället för i kylskåpet. Står de för kallt stannar nämligen mognaden av, och det gör inget bra för smaken.

Foodplan concepts background

I FORMs meny ger dig inspiration till vardagsmaten

Varje vecka serverar vi 5 nyttiga middagsrecept, som är utvalda efter principerna här nedanför. Du får också en bonusrätt till helgen.

Max 30 min tillagningstid
Max 650 kcal per måltid
Fisk eller skaldjur 1 gång i veckan
Vegetarisk måltid 1 gång i veckan
Nyttiga råvaror
Läs mer
    Utgivare
    • Bonnier Publications International AS
    • Postboks 543
    • 1411 Kolbotn, Norge
    • Org. 977041066
    • Ansvarig utgivare: Magnus Bergsten
    • Kundtjänst
    • Telefon: 08-555 454 05
    Följ oss
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Nyhetsbrev
    • I FORM Resor
    Om I FORM
    • Prenumeration
    • I FORMs app
    • Erbjudande-shop
    • Om I FORM
    • FAQ
    • Wype - digital tidning
    • Annonsering
    • Kontakt
    Information
    • Cookiepolicy
    • Personuppgiftspolicy
    • Juridisk information