Fråga
Jag har hört talas om kvinnor som får den ena orgasmen efter den andra. Kan alla kvinnor få det?
Svar
Nej, det är det inte. En del kvinnor upplever spontant många orgasmer under samlaget, andra kan träna sig till det medan en del endast får en eller ingen orgasm alls.
Och det är inte något fel på de kvinnor som inte får många orgasmer. Orgasmer är naturligtvis underbara men om det fokuseras för mycket på själva orgasmen kan sexlivet utveckla sig till rena prestationsakten där parterna glömmer bort att njuta av varandra.
Det finns par som faktiskt skilt sig för att orgasmjakten tagit överhanden så att de förlorat förmågan att känna vanlig värme och ömhet.
Varje individ har sin sexualitet och det är naturligtvis kvaliteten som är det viktigaste. Låt din förmåga till hängivelse styra så kommer du att uppleva att den orgasm du då får blir mer innerlig.
Alla pratar om den magiska g-punkten, men var sitter den ...
Jag kan bara få orgasm, när jag onanerar eller när jag ...
Jag har hört talas om kvinnor som får den ena orgasmen ...
Alla pratar om den magiska g-punkten, men var sitter den ...
Man kan svimma av sex och det finns folk som nästan inte ...