Sett till den stora mängden av sunda omättade fetter är den dock ganska kaloririk - men ät den ändå.
Avokado är supergott i sallad, som tillbehör i puréform eller så kan du sätta den på grillspett tillsammans med exempelvis bläckfisk, räkor, paprika och färsk basilika.
Här finns tips på hur du kan äta avokadon som dessert.
Avocado frukterna som finns att köpa
i livsmedelsbutikerna är tyvärr av den sämsta kvaliten... det är dyrt & knappast ätliga..
Jag föredrar att äta nyplockade avocados som får mogna i sin naturliga miljö...
Nyplockade avocados vore inte fel, men det närmaste stället man kommer åt att nyplocka dem är ICAs hyllor... :) Eftersom jag har inget annat att jämföra med så tycker jag att det är dem som är riktigt goda och mycket ätliga! Alla de goda ämnena finns nog kvar även i dem.
Nu är det så att vi inte kan plocka det i Sverige så det får duga för dig också, jag håller med Tamara
Enligt Livsmedelsverkets databas innehåller 100 gram avocado bara 0.1 gram kortkedjigt omega 3 och 1.3 gram omega 6.
Omega 6 är råvara för inflammationsskapande prostaglandiner, leukotriener och tromboxaner. Omega 3, främst de långa EPA och DHA (från fet fisk) är inflammationshämmande.
Men äter man bara måttligt mycket så kan det vara värt priset.
Här får du en rad tips på lösningar på de vanligaste ...
Se till att dricka ordentligt - du riskerar att drabbas ...
Varsågod - 8 saker att tugga i dig för att bli gladare, ...
Med den här smarta fettförbränningsplanen kan du göra ...
Forskarna har hittat ett ämne som sätter igång ...