Tävlingscentrum
På Golfängarna som ligger invid Lötsjön i Sundbyberg. Golfängarna är härligt fina grönområden som passar utmärkt som tävlingscentrum.
Allt kring I FORM-loppet sker på Golfängarna, start- mål och varvningen på 10 km:s banan. Även loppets sponsorer och samarbetspartners kommer och att finnas i området med sina tält och utställningsplatser.
OBS! Hjälp oss att hålla rent och snyggt. Golfängarna är ett viktigt rekreationsområde för de boende i Sundbyberg och vi måste hålla området rent och snyggt. Vi kommer ha gott om soppställ utställda i området. Se till att släng ditt skräp i de utställda soppkärlen!
Transport till tävlingsområdet
Vi hoppas de flesta som ska vara med i I FORM-loppet tar sig till tävlingsområdet med kommunala transporter eller cykel. Det är ont om parkeringsplatser i närområdet.
För er som kommer med cykel ordnar vi en rejäl cykelparkering i direkt anslutning till tävlingsområdet.
Det är enkelt och det finns många olika alternativ att ta sig med kollektiva färdmedel till tävlingsområdet. Pendeltåget stannar i Sundbybergs centrum och därifrån är det drygt 1 km till tävlingsområdet. Gå Rosengatan till Tulegatan. Gå över Tulegatan och fortsätt Vackravägen till tävlingsområdet.
Det går också bra att ta Tunnelbanans blå linje 10 eller 11. Åker du linje 10, kliv av vid Station Duvbo, gå rakt över Sundbybergs Idrottsplats till Lötsjön. Det är ca 600 m. Väljer du linje 11 åker du till Station Hallonbergen. Gå längs Ursviksvägen mot Golfängarna, det är cirka 500 meter.
Det finns också ett flertal busslinjer som passerar i närheten av tävlingsområdet. Buss 118 och 506 går till Hallonbergen och 504 och 515 till Sundbybergs station.
För exakt information om tider till och från tävlingsområdet, besök sl.se (extern länk)
Tävlingsinformation
Alla anmälda får tävlings-PM och nummerlapp hemskickad i början av augusti. Undrar du över något så skicka gärna e-post till I FORM-Loppets kansli eller ring på 08-545 664 40 (måndag–fredag kl. 9–12 och 13–17).
I FORM-loppet
Box 10023
100 55 Stockholm
Visa hänsyn
Det blir ganska många deltagare i I FORM-loppet. För att det inte ska bli stockningar vid starten eller längs banan är det viktigt att alla visar hänsyn.
De som vill hålla lite högre fart måste ha möjlighet att ta sig fram. För att allt ska fungera smidigt under loppet har I FORM-loppet några enkla regler:
Här hittar du ett löpprogram som gör dig redo för start ...
Få den läckra jackan och byxorna för endast 649 kronor! ...
Besök Löplabbet Tjejs monter på I FORM-loppet och få 20 ...
Dessa handskar med inbyggda vikter kan kombineras med ...
Kom förbi I FORMs monter på tävlingsdagen och få riktigt ...
Vitamin Well Sparkling Water är ett nytt, friskt och ...